- 200-300
- 650-800 m.n.v.
- Prirodno naslijeđe
- Održavanje tradicije
Mijakovići-Dragovići-Bobovac, Općina Vareš
Čuvena drevna kraljevska rezidencija smještena u srcu vareških planina
Broj stanovnika / Population: 200-300; Nadmorska visina / Altitude: 650-800 m.n.v.
Bobovac koji se nalazi u blizini samog sela je kolijevka srednjovjekovnoj vladavini Bosanske banovine i Bosanskog kraljevstva, te posljednji dom kraljice Katarine Kotromanić. Ono što u ovom kraju danas možda najviše očarava jeste inspirativno prirodno naslijeđe. Bobovac je smješten na vrhu grebena, okruženog planinskim šumama i kristalno čistim bujicama vode. Sela Mijakovići-Dragovići prepoznatljiva su po svojim običajima i održavanju tradicije, kao i po bogatoj historiji srednjovjekovne Bosne. Prema starim zapisima i drevnim izvještajima, srednjovjekovni bosanski kraljevski grad Bobovac, po prvi put se spominje u pisanim dokumentima koji datiraju iz 1350. godine. Prema zapisima, na Bobovcu se čuvala bosanska kraljevska kruna, te se smatra da su tri bosanska kralja: Stjepan Ostoja, Tvrtko II Kotromanić, kraljica Doroteja Gorjanska, Stjepan Tomaš, sahranjena u kraljevskoj grobnoj kapeli u gradu Bobovac.
Kako doći do sela:
Selo je udaljeno od Vareša 20 km od ove dionice asfaltirano preko 14 km, a oko 5,7 km put makadamski. Drugi pravac kojim se može doći u selo automobilom je iz pravca Kaknja (bliša dionica iz pravca sarajeva ili sa autoputa A-1, udaljenost je oko 19 km, a od sela do autoceste br. 1. je 17 km. Ova cesta je sa 15 km asfaltirana (regionalna je cesta) , a negdje oko 4 km ove ceste do sela je makadamski put.
Naglasci
Najznačajnija srednjovjekovna utvrda u Bosni i Hercegovini, grad Bobovac se nalazi u neposrednoj blizini sela Mijakovići i Dragovići. Sredinom 14. stoljeća izgrađen je pod vodstvom bosanskog bana Stjepana II Kotromanića i od tada pa sve do 1461. godine, kada je služio kao stolno mjesto bosanskih kraljeva, uključujući Tvrtka I i Tomaša, Bobovac je imao ključnu ulogu u upravljanju Bosanskim kraljevstvom. Bobovac se sastojao od gornjeg grada s prepoznatljivom četvrtastom kulom, čiji ostaci i dalje postoje, te donjeg grada, gdje su očuvani dvorište i bunar. Za više informacija posjetite ili kontaktirajte Visit Vareš, https://visitvares.com/bobovac/.
Kroz naselje od Kraljevskog grada Bobovac preko Mijakovskih Poljica prema planinarskom domu “Javorje” na Perunu i dionica „Zvjezdanih staza“ koja prolazi kroz naselja koja je ukupne dužine oko 80 km na podrućju općine Vareš.
U kanjonu rijeke Bukovice podno južne kapije tvrđave Bobovac kao osmatračnice za dolazak nepoželjnih gostiju s južne strane tvrđave. Osmatračnice su u sklopu prirodnih stijena/priorodni spelološki objekti , tzv. Ljestvače koje su visoke oko 100 m, u razmaku jedna od druge par stotina metara hoda. Podno tih stijena je pješačka staza iz pravca Kraljeve Sutjeske prema Bobovcu i selima Mijakovići i Dragovići ili ako pješačite sa sjevera obrnutim pravcem od Bobovca prema Kraljevoj Sutjesci, što je uobičajena pješačka turistička ruta…
U blizini sela, nalazi se i dolina rijeke Bukovice, a iz smjera Kaknja, može se doći do Kraljesvkog grada Bobovac prateći rijeku kroz kanjon. “Zbogom ostaj, moja Bosno slavna, i u tebi do tri dobra moja – pšenica s Liješnice, ribe iz Bukovice i vode s Radakovice, jer toga troga više nigdje na svijetu nema” poznate riječi kraljice Katarine kada je posljednji put odlazila iz Bobovca.
Legendarne pripovijetke o kraljici Katarini i princezama sa tvrđave Bobovac –
legenda o kraljici Katarini prenosi različite priče i predaje koje se čuvaju u narodu Bosne i Hercegovine, posebice u srednjoj Bosni. Kraljica Katarina se prikazuje kao velikodušna i dobronamjerna figura koja ostavlja dubok trag u narodnom pamćenju srednje Bosne.
– Tradicionalna igra skrivanja prstena pod čarapu – drevna igra “kapanje” ili “skrivanje prstena” bila je popularna među različitim narodima, a pravila su bila slična. Igrači bi skrili prsten ispod određenog para čarapa, priglavaka ili kape. Jedna ekipa bi krije prsten, dok bi druga trebala pronaći gdje se prsten nalazi u prva dva pokušaja, a zatim nositi prsten i kriti ga. Otkrivači bi imali šansu pronaći prsten u zadnje tri čarape. Ako prsten ostane u zadnjoj čarapi, druga ekipa gubi. Tijekom igre, dok je jedna grupa tražila prsten, drugi bi se zabavljali uz pjesmu, šargiju i mezetluke. Ova drevna igra predstavlja višestoljetnu tradiciju u Bosni i Hercegovini.
Prirodno zaštićeni prostor po FC certifikatu u uzgojnom smislu upravljanja i gazdovanja (zona obuhvata prijestolnog grada Bobovca)
Lokacija
Ključni kontakt
Šaban Ibrišimović
- Predsjednik MZ Dragovići-Mijakovići
- Predsjednik UG „Čuvari bosanske krune Bobovac“
- +387 62 259 005
- Mijakovići bb, Vareš
Smještajni objekti
Ribnjak „Mrestilište“
Agro domaćinstvo „Ibrišimović“
Apartman Fahrudin i Hajra
- Mijakovići bb, Vareš
- +387 61 788 940
Cjenovni nivo smješajnog objekta: $$ (srednja vrijednost tržištne vrijednosti)
Mlinarev san
Cjenovni nivo smješajnog objekta: $$ (srednja vrijednost tržištne vrijednosti)
Apartmani Ljepovici
- Ljepovici 54
- +387 62 924 029
- miroslava.babic6@gmail. com
Gastro ponuda
– Ljetovnik na Bobovcu
– Agro domaćinstvo i seoska gazdinstva
– Izletište Luke sa Lovačkom kučom
– Ribnjak „Mrestilište“
Kontakt za sve ugostiteljske objekte u selu Mijakovići-Dragovići-Bobovac:
Telefon: +387 62 259 188
Tradiconalni proizvodi
-Vezenje
-Tkanje
-Pletenje
-Heklanje
-Pletenje sepeta-krošnji za sijeno i voće
Kontakt podaci prodavača
Domaće rakije od jabuke, kruške i šljive
Kontakt osoba: Nedžad Adilović
Adresa: Dragovići bb
Telefon: +387 61 717 479
- Priprema i prodaja slatkih i slanih zimnica, prodaja sirovina – voća, meda, jela iz tradicionalne bosanske kuhijnje, pića spravljena na tradicionalan način od domaćih sirovina (sokovi, rakije ...)
Za više informacija kontaktirati ključni kontakt sela.
Glavne turističke aktivnosti
- Biciklistička staza - brdski biciklizam
- Off Road staza
Planinarsko-smučarsko društvo Perun Vareš
Adresa: Put mira 30, Vareš
Telefon: 061 142 499
- Branje Malina i Šljiva te spravljanje domaćih sokova i pekmeza
- Sakupljanje ljekovitog bilja i gljiva
- Tradicionalno branje divljih borovnica
- Lov i ribolov
- Priprema i prodaja slatkih i slanih zimnica, prodaja sirovina – voća, meda, jela iz tradicionalne bosanske kuhinje, pića spravljena na tradicionalan način od domaćih sirovina (sokovi, rakije...)
- Aktivan odmor na selu (kupljenje sijena. ručna kosidba trave, šetnja i pješaćenje u prirodi, planinarenje po Mijakovskim Poljicima i Perunu, rad u pčelinjaku-vrcanje meda i sl...)
Domaće rakije od jabuke, kruške i šljive
Kontakt osoba: Nedžad Adilović
Adresa: Dragovići bb
Telefon: 061 717 479
Događaji
- Gastro fest - tradicionalna bosanska narodna kuhinja, mjesec juni
- Art kolonija - mjesec juni
- Dovište Šehitluci, i tradicionalni mevludi - u džematu Mijakovići
- Etno bosanska soba u Mijakovićima - kušaona seljačkih proizvoda - buduća umjetnička rezidencija
- Ćetenijade tokom zimskih dana
- Koncerti na tvrđavi Bobovac - 1. mart i 25. novembar
- Obilježavanje krunisanja prvog bosanskog kralja Tvrtka I - 26. oktobra
- Susreti bosanskih kraljevskih gradova
Zanimljivosti
- Legendarne pripovijetke o Kraljici Katarini i princezama sa tvrđave Bobovac - Tradicionalna igra skrivanja prstena pod čarapu - Tradicionalna priprema zimnice (bestilj ili pekmez od šljiva, kruške, jabuke...) - Četenijada – tradicionalno spravljenje „četen halve“ kao dezert - Tradicionalno tkanje i vezenje tzv. pod prst i na bod – đerđef - Etno i gastro festival - Pletenje sepeta i krošnji (za voće i povrće) od lijeske - Ručna kosidba trave - Usmene tradicije prenošenja i uvjeravanja o postojanju vila na svim značajnim izvorištima voda - Manuelni-ručni dovoz drveta za ogrijev i sijena za stoku po snježnoj podlozi - Lov i ribolov - osmatranje divljači
Planinarsko-smučarsko društvo Perun Vareš
Telefon: +387 61 142 499
Preporučene ture i ponude u blizini
– Nadgrobni spomenici – Stećci
– Kraljeva Sutjeska (džamija Sultana Mehmeda el-fatiha, Franjevački samostan – muzej i Dusperova kuća) – na sljedećem linku pogledajte još jedno najljepše selo Bosne i Hercegovine, Kraljeva Sutjeska, koje se nalazi u neposrednoj blizini Mijakovića-Dragovića-Bobovac
– Crkva presvete bogorodice u selu G. Borovica
– Nekoliko neistraženih speleoloških objekata – Ljestvače podno Kraljevskog grada Bobovca
– Rijeka Bukovica – ponornica
– Ribnjak Mrestilište
– Izletište Luke
Ključni kontakt
Šaban Ibrišimović
- Predsjednik MZ Dragovići-Mijakovići
- Predsjednik UG „Čuvari bosanske krune Bobovac“
- +387 62 259 005
- Mijakovići bb, Vareš